26. maj 2016 – How to Make Sense of Any Mess

Forsiden af How to Make Sense of Any Mess - en bog om informationsarkitektur

Et af vores medlemmer overhørte nogle diskutere, hvorvidt vi i de senere år har glemt informationsarkitektur (IA) og dens rolle. Mon vi har brug for en genopfriskning i IA? Eller har vi aldrig sat os ned for at forstå det ordentlig? Måske har vi fundet bogen til at klare den opgave?

På forfatteren Abby Coverts site skriver hun at

“How to Make Sense of Any Mess” er en bog om informationsarkitektur for alle”.

Hun skrev bogen, siger hun, fordi alting bliver mere kompleks. Hun tror at verden har brug for nogle der kan skabe mening ud af de informationsbaserede udfordringer der ligger forud. Hun tror at informationsarkitektur giver den rigtige ramme af teori og praksis, som kan forberede os til at få mening ud af det “rod” vi måtte møde på vores vej. (Frit oversat fra Abby Coverts side om bogen.)

Bogen er rettet mod en hvilken som helst “mess” eller “rod” du står med – ikke kun et website eller en mobileapplikation. Det burde give stof til eftertanke hos os alle uanset hvilke projekter vi står med.

Her er et kig på titlerne på kapitlerne i bogen:

 • Chapter 1: Identify the Mess
 • Chapter 2: State your Intent
 • Chapter 3: Face Reality
 • Chapter 4: Choose a Direction
 • Chapter 5: Measure the Distance
 • Chapter 6: Play with Structure
 • Chapter 7: Prepare to Adjust

Hvor kan du finde bogen og hvornår skal vi mødes?

Læs mere om How to Make Sense of Any Mess på Amazon UK eller forfatterens site. Faktisk er bogen online med en fantastisk leksikon over alle de nøgleord brugte i bogen og et link til mange flere ressourcer om informationsarkitektur.

Bog: “How to Make Sense of Any Mess: Information Architecture for Everybody”
Forfatter: Abby Covert
Tid: torsdag den 26. maj 2016, 19:00
Sted: Magnetix, København V

Skriv gerne en kommentar nedenfor, hvis du regner med at deltage.

← Forrige

Næste →

7 Comments

 1. Jacob Holm Laursen

  Jeg er frisk – glæder mig til at se jer andre!

 2. Peter Ring

  Glæder mig osse!

 3. Rikke Johannsen

  Jeg kommer også. Har købt bogen og skal i gang i weekenden. Mht. sandwich, nu hvor Magnetix er så flinke at sponsorere, så vil jeg gerne have en vegetarsandwich:-)

 4. Jeg kommer også! Jeg er sandwich-flexibel. :) Tak, Magnetix!

 5. Anders Villadsen

  Jeg kommer også!

 6. Kasper Hornbek

  Jeg vil med! Og Magnetix er awesome (Tak igen for spons af WIAD)

 7. Julia Kulgavchuk

  Jeg kommer!

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.